Senaste nytt
  • Tack Elsa och Noa!

    Så var det dags att tacka av våra fantastiska Tekniksprångspraktikanter, tillika nybakta robotprogrammerare efter vårens praktik hos Aratron. Snyggt jobbat Elsa och Noa!

  • Följ oss på LinkedIn!

    Följ oss på LinkedIn för senaste nytt inom linjärsystem, transmission, automation och kundanpassade systemlösningar. Det är här vi sätter dina tankar i rörelse!

  • Energibesparing på upp till 80% med innovativa BRECOroll

    BRECOroll är en innovativ polyuretankuggrem med integrerade rullar direkt i kuggarna - idealisk för materialtransport!

02 November 2021 | Aratron

Dubbel säkerhet med redundans

Ibland krävs det extra kontroll av kraften vid en inbromsning – inte minst när det gäller applikationer där det riskerar att bli skador på personer eller konstruktioner vid en alltför kraftig inbromsning.

Med en broms som erbjuder redundanssäkerhet, utan att dubbla bromsmomentet, får man en kontrollerad, mjuk inbromsning med betydligt mindre påfrestning på maskinkonstruktionen. Om detta kan du läsa i vårt whitepaper, som du hittar här.