Senaste nytt
  • Tack Elsa och Noa!

    Så var det dags att tacka av våra fantastiska Tekniksprångspraktikanter, tillika nybakta robotprogrammerare efter vårens praktik hos Aratron. Snyggt jobbat Elsa och Noa!

  • Följ oss på LinkedIn!

    Följ oss på LinkedIn för senaste nytt inom linjärsystem, transmission, automation och kundanpassade systemlösningar. Det är här vi sätter dina tankar i rörelse!

  • Energibesparing på upp till 80% med innovativa BRECOroll

    BRECOroll är en innovativ polyuretankuggrem med integrerade rullar direkt i kuggarna - idealisk för materialtransport!

22 Juni 2017 | Ställdon

Nytt modulärt ställdon från Mecvel, ALI3 XL

Italienska Mecvel har tagit fram ett nytt ställdon av sin populära ALI3-serie. Det nya är att denna är mycket enkel i sin uppbyggnad; en vindrutetorkarmotor med hög hastighet, 3st skruvar och ett kolvstångspaket. Det gör att man får ett ställdon med kraft upp till 6000N med hög hastighet till ett attraktivt pris och snabb leverans. Finns med en hel del tillval, se Produktblad ALI3 XL.